Pierwsza pomoc przedmedyczna w zakładzie pracy – kto powinien jej udzielać?

Wszyscy zapewne zgodzą się, że pierwsza pomoc w zakładzie pracy ma niebagatelne znaczenie i często ratuje nie tylko zdrowie, a nawet życie pracowników lub klientów. Dla większości osób kwestia ta nie wzbudza żadnych wątpliwości, aczkolwiek problematyczne są przepisy. Co dokładnie jest w nich zapisane? Kto powinien udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach przy pracy? Czy obowiązkowe są szkolenia w tym zakresie? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedzi w naszym artykule.

Pierwsza pomoc w zakładzie pracy – obowiązki pracodawcy

Każdy pracodawca powinien zdać sobie sprawę z faktu, iż pełni niezwykle istotną funkcję. Mamy tu na myśli nie tylko zarządzanie całą firmą i podejmowanie najważniejszych decyzji, ale także obowiązki dotyczące pierwszej pomocy w zakładzie pracy, które są opisane w polskim prawie.

  • Wyznaczenie konkretnej osoby, której zadaniem będzie udzielanie pierwszej pomocy w razie jakiegokolwiek wypadku. W zależności od wielkości firmy może to być jedna lub kilka osób.
  • Nawiązując do powyższego punktu, zapewnienie takiej osobie (lub osobom) możliwości uczestnictwa w profesjonalnym szkoleniu pierwszej pomocy.
  • Udostępnienie pracownikom apteczki pierwszej pomocy oraz listy osób wyznaczonych do udzielania pierwszej pomocy wraz z danymi kontaktowymi.
  • Zorganizowanie kontaktu ze służbami medycznymi w taki sposób, aby w razie potrzeby mogły zostać jak najszybciej poinformowane o danym zdarzeniu.

Jak przeprowadzić szkolenie pierwszej pomocy w zakładzie pracy?

Wiesz już, iż będąc pracodawcą, powinieneś zarówno zapewnić dostęp do apteczki pierwszej pomocy jak i zorganizować szkolenie w zakresie udzielania pomocy poszkodowanym. Wiadomo jednak, że mowa tu o przekazywaniu wręcz niezbędnej wiedzy. Zamiast wyświetlać filmiki z niesprawdzonych źródeł lub próbować indywidualnie wyjaśniać te trudne kwestie, zatrudnij specjalistów.

Polecamy współpracę z firmą Futura BHP. Zajmuje się ona organizacją i przeprowadzaniem szkoleń pierwszej pomocy w zakładach pracy. Świadczy także inne usługi BHP. Decydując się na ten krok, zyskasz pewność, iż Twoja kadra zostanie prawidłowo przeszkolona. Co więcej, Ty również – jako pracodawca – możesz skorzystać ze wszystkich usług firmy Futura BHP.

Instrukcja pierwszej pomocy w zakładzie pracy – czy jest niezbędna?

Żeby odpowiedzieć na powyższe pytanie, polecamy zapoznać się z jednym z dokumentów znajdujących się w Dzienniku Ustaw RP. Mowa tu o § 44. – [System pierwszej pomocy] – Ogólne przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. Oto fragment:

3.

Obsługa punktów i apteczek, o których mowa w ust. 1, na każdej zmianie powinna być powierzana wyznaczonym pracownikom, przeszkolonym w udzielaniu pierwszej pomocy.

4.

W punktach pierwszej pomocy i przy apteczkach, w widocznych miejscach, powinny być wywieszone instrukcje o udzielaniu pierwszej pomocy w razie wypadku oraz wykazy pracowników, o których mowa w ust. 3.

Nie mam instrukcji pierwszej pomocy w zakładzie pracy – co powinienem zrobić?

Nie ma już teraz żadnych wątpliwości, że w zakładzie pracy musi znaleźć się miejsce dla instrukcji pierwszej pomocy. Oczywiście pracodawcy nie muszą tworzyć jej we własnym zakresie. Przygotowywaniem odpowiednich instrukcji również zajmuje się niezawodna firma Futura BHP. Profesjonaliści posiadający wieloletnie doświadczenie to najlepszy wybór!