Co zrobić gdy zobaczysz wypadek drogowy?

Wakacje za pasem. Wielu z nas wybierze się na nie autem. Jeśli będziesz świadkiem wypadku pamiętaj, że pierwsza pomoc to obowiązek prawny. Przypominamy zasady jej udzielania w wypadkach drogowych.

Po pierwsze, Twoje bezpieczeństwo.

Zatrzymaj samochód na poboczu za rozbitym pojazdem (zgodnie z kierunkiem jazdy). Włącz światłą awaryjne. Jeszcze w swoim aucie zadzwoń na pogotowie (112) i nałóż kamizelkę odblaskową (trzymaj ją zawsze pod ręką).

Po drugie, 5 rzeczy.

Opuszczając swój samochód zabierz ze sobą 5 rzeczy: apteczkę, gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy, telefon i klucze do auta. Trójkąt ustaw na skraju drogi tak, by kierowcy mieli szansę wyhamować (min. 50-100 m od swego auta).

Po trzecie, ostrożnie podejdź do auta.

Podchodząc do rozbitego samochodu zwróć uwagę na ewentualne wycieki paliwa, iskrzenie, dym, płomienie. Jeśli trzeba użyj gaśnicy. Jeśli nie, włącz światła awaryjne, wyjmij kluczyki ze stacyjki i połóż na pulpicie.

Oceń stan poszkodowanych i ponownie zadzwoń pod 112. Jeśli rannych jest kilku, zacznij udzielać pierwszej pomocy osobie w najgorszym stanie. Weź pod uwagę ryzyko urazu kręgosłupa. Nie ruszaj poszkodowanym bez potrzeby. Jeśli trzeba go wyciągnąć z auta zastosuj „chwyt Rauteka”.

Po czwarte, pierwsza pomoc.

Jeśli poszkodowany nie oddycha ułóż go na plecach na równym podłożu, udrożnij drogi oddechowe i zacznij resuscytację: 30 ucisków klatki piersiowej (środek mostka) na 2 oddechy ratownicze. Korzystaj z rękawiczek i maseczki do sztucznego oddychania.

Zamów u nas szkolenia bhp warszawa dla swoich pracowników. Buduj wśród nich świadomość jak działać w sytuacjach awaryjnych.