Kogo obowiązuje szkolenie wstępne BHP?

Szkolenia wstępne BHP

Szkolenia wstępne BHP, wbrew obiegowej opinii, muszą przejść nie tylko pracownicy. Kto jeszcze powinien odbyć takie szkolenie i dlaczego? O tym przeczytasz poniżej.

Wstępne szkolenie BHP – dla kogo?

Zgodnie z kodeksem pracy szkolenie muszą przejść pracownicy, niezależnie od szczebla, praktykanci, a także studenci oraz uczniowie szkół zawodowych, którzy są zatrudnieni w ramach przyuczania do zawodu. Szkolenie BHP dla pracowników składa się z dwóch części – instruktażu ogólnego i stanowiskowego.

To pierwsze dotyczy ogólnych zasad i norm BHP, jak na przykład dopuszczalny ciężar, jaki pracownik może dźwigać w ciągu dnia pracy. Instruktaż stanowiskowy z kolei, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy zasad bezpieczeństwa na konkretnym stanowisku. Każdy zakład pracy ma inne zadania do wykonania i maszyny do obsługi, zatem szkolenie musi być dopasowane pod konkretny zakład pracy. Jest to niezwykle ważne – pominięcie jakiegokolwiek elementu instruktażu może skutkować wypadkiem lub ryzykownymi zachowaniami ze strony pracowników. Nie każda osoba ma świadomość konsekwencji swoich zachowań. Przechodząc szkolenie wstępne BHP, otrzyma wszystkie niezbędne wskazówki.

Dlaczego szkolenia wstępne BHP są takie ważne?

Przede wszystkim dlatego, że zgodnie z prawem muszą zostać wykonane. Po drugie dlatego, że taki instruktaż może realnie uratować komuś zdrowie lub nawet życie. Samo szkolenie może wydawać się pracownikom tylko konieczną formalnością, na którą muszą poświęcić swój czas. Jednak na szkoleniu poruszane są różne wątki – zaczynając od tego, z jakim natężeniem powinno świecić światło, kończąc na tym, jak bezpiecznie obchodzić się z maszynami podczas pracy.

Oczywiście pracownicy mają różne podejście do przestrzegania zasad BHP, jednak pracodawca, który dobrze przeszkolił swoją załogę, może być pewien, że jej członkowie wyposażeni są w odpowiednią wiedzę, dzięki której mogą wykonywać swoje obowiązki w odpowiedzialny sposób – tak, aby nie narażać się na wypadki.

Szkolenia wstępne BHP – kto prowadzi?

Najprościej jest skorzystać z usług firmy świadczącej taką usługę – w tym miejscu polecamy usługi naszej firmy Futura. Mamy duże doświadczenie i rzeszę przeszkolonych osób. Przedstawiamy wiedzę w sposób prosty i praktyczny. Staramy się, aby szkolenie nie było tylko przykrą koniecznością, ale czymś, co będzie realnie przydatne pracownikom na co dzień. Dzięki tego typu usługom można mieć pewność, że wszystkie konieczne informacje zostały przekazane, a pracownicy zostali wyposażeni w odpowiednie narzędzia przed przystąpieniem do pracy.

Dużą zaletą naszej oferty jest możliwość odbycia szkolenia wstępnego BHP online, czyli całkowicie zdalnie. Dzięki temu pracownik może uczestniczyć w nim wygodnie, bez konieczności wychodzenia z domu, a to z pewnością sprawi, że szkolenie będzie dla niego przyjemniejsze.