Wybierz sprzęt do pracy zdalnej!

Praca zdalna staje się codziennością. Warto z tego powodu zadbać o poprawę warunków pracy przy komputerze w warunkach domowych, aby za jakiś czas nie skarżyć się na dotkliwe dolegliwości zdrowotne!

Wybierz pomieszczenie do pracy

Najlepiej, gdyby był to osobny pokój, ale jeśli takim nie dysponujesz, spróbuj wygospodarować sobie miejsce jak najbardziej odseparowane od przestrzeni domowej. Może ci pomóc domowej roboty ścianka działowa, wykonana z wysokiej rośliny doniczkowej, zasłonka, parawan albo przesunięta biblioteczka. Bardzo istotne dla naszego zdrowia psychicznego jest, aby po skończonej pracy WYJŚĆ Z BIURA: wyłączyć sprzęt, zgasić światło, zasłonić biurko, odpocząć od widoku swego biura domowego.

Dopasuj biurko do swoich potrzeb

Biurko powinno być dostosowane do wybranego pomieszczenia pracy i do jej specyfiki. Biurko, na którym ma znajdować się nie tylko monitor, ale także dokumenty i inne sprzęty, powinno dysponować blatem o szerokości co najmniej 1 m. Powinno być wyposażone w szuflady lub półki. Dobrym pomysłem może być także nadstawka.

Blat powinien być jasny i matowy. Odradza się kupowanie biurka z blatem szklanym lub metalowym, z powodu zimnego charakteru tych materiałów i niepożądanego efektu wychładzania nadgarstka.

Jeżeli z biurka będziesz korzystać sam, warto dobrać jego wysokość do własnego wzrostu i preferencji. Ważnym parametrem ergonomii jest, aby górna krawędź monitora znajdowała się na wysokości wzroku. Wysokość blatu powinna umożliwić nam płaskie ułożenie dłoni, z zachowaniem kąta prostego w łokciu. Warto wykonać test ułożenia rąk, siedząc przed wybranym biurkiem w swoim fotelu komputerowym.

Wybierz fotel komputerowy

Pewne cechy fotela są oczywiste, niektóre wymagają bardziej starannego wyboru. Fotel komputerowy, aby zapewnić swobodę ruchu przy pracy, powinien posiadać:

  • pięć kółek jezdnych w podstawie
  • oparcie i siedzenie zapewniające wygodną pozycję ciała i swobodę ruchów
  • regulację wysokości siedziska;
  • regulację wysokości oparcia;
  • regulację pochylenia oparcia;

Aby zapewnić sobie maksymalny komfort i ochronę układu szkieletowo-mięśniowego, warto wybrać fotel z regulacją profilu lędźwiowego oparcia. Dodatkowo upewnić się trzeba, że fotel ma wygodne, ergonomiczne podłokietniki. To bardzo ważna sprawa, bowiem ułożenie łokci będzie decydowało o całej naszej sylwetce w czasie pracy. Przeciążenie obręczy barkowej, spowodowane m.in. niewłaściwym ułożeniem łokci w czasie pracy może skutkować chronicznymi bólami pleców. Najlepiej, gdy podłokietniki są krótkie, regulowane pionowo (wysokość) oraz poziomo (aby można było trzymać łokcie blisko ciała w czasie pracy).

Zapewnienie sobie komfortowych, ergonomicznych narzędzi do pracy pociąga za sobą oczywisty wydatek, ale na zdrowiu nie należy oszczędzać. Poniesione teraz koszty zwrócą się w niedługiej przyszłości – to więcej niż pewne!

 

Zadzwoń i zamów szkolenie w Futura BHP.